W środowisku pracy wzrok może być narażony na wiele zagrożeń – od odprysków metalu, przez chemikalia, po promieniowanie UV. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, tradycyjne gogle BHP mogą być niewygodne, a nawet zagrażać twojemu zdrowiu przez ograniczoną widoczność. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia! Na rynku znajdziesz już okulary 2w1, czyli okulary ochronne korekcyjne, które łączą ochronę i komfort widzenia. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni model dla siebie? Czytaj dalej, a poznasz kilka najważniejszych wskazówek!
Jak dopasować okulary do środowiska pracy?
Pierwszym i najważniejszym krokiem, wybierając korekcyjne okulary ochronne, jest określenie zagrożeń występujących na Twoim stanowisku pracy. Inne właściwości będą miały znaczenie w laboratorium, inne w warsztacie stolarskim, a jeszcze inne na budowie.
- Praca w zapylonym środowisku – pracujesz w miejscu, w którym jesteś stale narażony na drażniące pyły czy odpryski? Tutaj doskonale spełnią swoją funkcję okulary z ochroną boczną. Drobne elementy mogą z łatwością dostać się do oczu, nawet jeśli na nosie dzierżymy zwykłe gogle BHP. Lepiej nie ryzykować, że niechciany opiłek dostanie się pod powiekę. Z ochroną boczną taka sytuacja nie będzie dla Ciebie zagrożeniem. Komfort pracy to przede wszystkim bezpieczeństwo!
- Intensywne źródła światła – inną grupą zawodową, która nie może pracować bez odpowiedniej ochrony oczu, są m.in. spawacze. Jeżeli głównym zagrożeniem w twojej pracy jest intensywne promieniowanie, niezbędne będą specjalistyczne okulary z filtrem UV i polaryzacją. Chronią one wzrok przed nagłym oślepieniem przez intensywne źródło promieniowania czy nawet niebezpiecznymi poparzeniami rogówki.
Dodatkowo okulary ochronne robocze powinny spełniać normy bezpieczeństwa, takie jak EN 166, która określa odporność na uderzenia oraz ochronę przed czynnikami chemicznymi.
Przykładowe modele znajdziesz na stronie https://safetyline.pl/oferta/okulary-ochronne-korekcyjne/.
Więcej właściwości soczewek w okularach ochronnych
Oprócz wymienionych już filtrów UV czy polaryzacji warto zwrócić uwagę na inne właściwości soczewek. Oto kilka najważniejszych:
- Soczewki odporne na uderzenia – doskonale sprawdzą się te wykonane z poliwęglanu lub trivexu, zapewniając większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, co może być niezbędne w pracy na budowie, warsztacie samochodowym lub przy obsłudze ciężkich maszyn.
- Soczewki anti-fog – jeśli pracujesz w ciepłym i wilgotnym środowisku, warto rozważyć okulary z powłoką zapobiegającą parowaniu, co zapewni niezakłóconą widoczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.
- Filtr światła niebieskiego – redukuje zmęczenie oczu spowodowane długotrwałą pracą przy ekranie komputera i innych urządzeń emitujących światło LED. To dobre rozwiązanie, m.in. dla osób pracujących zdalnie, ale sprawdzi się też na halach produkcyjnych z intensywnym, sztucznym oświetleniem.
- Soczewki barwione – dostępne są w różnych odcieniach, np. żółte wpływają na poprawę kontrastu widzenia, co ma znaczenie przy słabym oświetleniu, a kolor brązowy redukuje nadmierne światło słoneczne.
Pamiętaj, że dobór odpowiednich soczewek nie tylko poprawia jakość widzenia, ale też realnie zmniejsza ryzyko zmęczenia oczu. Dzięki takiemu zastosowaniu Twój komfort pracy zwiększa się, a ewentualne ryzyko wypadku zostaje zredukowane do minimum.
Gdzie kupić ochronne okulary korekcyjne?
Poszukując roboczych okularów ochronnych, warto wybrać sprawdzony sklep i producenta, który oferuje certyfikowane produkty oraz możliwość dopasowania szkieł korekcyjnych. Poza jakością ochrony, istotny jest także komfort użytkowania. Zwróć uwagę na lekkość oprawki, regulowany nosek czy elastyczne zauszniki, które zapewnią Ci wygodę nawet podczas wielogodzinnej pracy.
Odpowiednio dobrane okulary to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego koniecznie poświęcić chwilę na wybór najlepszego modelu!