Śmieci plastikowe – co Twoja firma musi o nich wiedzieć?

Odpady z tworzyw sztucznych są najbardziej kłopotliwym rodzajem odpadów, a do tego powstają one w ogromnych ilościach i to niezależnie od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Porzucone śmieci plastikowe mogą rozkładać się nawet kilka tysięcy lat, a ich obecność w ekosystemie nie jest obojętna, ponieważ z tworzyw sztucznych do wód i gleby mogą przenikać silnie toksyczne związki. Jednocześnie śmieci plastikowe w większości doskonale nadają się do recyklingu, a to cenna wiedza dla firm, które tego rodzaju odpady wytwarzają. Co jeszcze warto wiedzieć na temat odpadów plastikowych i jak Twoja firma powinna z nimi postępować?

Śmieci plastikowe traktuj jako cenny zasób i wspieraj ich recykling

Odpady plastikowe mogą być wielokrotnie przetwarzane, a więc ponownie wrócić do obiegu jako nowe produkty, co jest nie tylko niezwykle istotne dla ochrony środowiska, ale też dla finansów Twojej firmy. Jeśli śmieci plastikowe wytworzone w Twoim zakładzie, dzięki prawidłowej segregacji trafią do recyklingu, firma może mieć z tego konkretne korzyści. Odpady z tworzyw sztucznych mogą też stać się źródłem energii albo posłużyć do produkcji paliwa. Niektóre śmieci plastikowe należy natomiast traktować jako odpady niebezpieczne, np. jednorazowe rękawice medyczne czy opakowania po farbach. Istnieje wiele sensownych metod zagospodarowania odpadów z plastiku, a metodę odpowiednią dla Twojej firmy może zasugerować Ci dobra i doświadczona firma organizująca odbiór odpadów i ich recykling. w tym względzie może pomóc firma Stena Recycling, firma o skandynawskich korzeniach, która z sukcesami wspiera polskie przedsiębiorstwa w organizacji procesów zarządzania odpadami – projektuje i wdraża szyte na miarę rozwiązania w obszarze segregacji odpadów, organizacji procesów logistycznych związanych z odpadami w firmach oraz prowadzi przyjazny środowisku recykling folii LDPE. Śmieci plastikowe przy odpowiednim postępowaniu nie muszą więc być jedynie źródłem zmartwień, ale naprawdę cennym zasobem dla Twojej firmy. Warto również wiedzieć, że istnieje wiele rozwiązań, które usprawniają selektywną zbiórkę odpadów z tworzyw sztucznych i ich transport. Zarówno twarde, jak i miękkie śmieci plastikowe można kompresować, aby zmniejszyć ich objętość, a przez to zminimalizować koszty transportu wewnętrznego i zewnętrznego oraz ograniczyć ilość miejsca potrzebnego do ich gromadzenia. Stena Recycling udostępnia potrzebne do tego urządzenia i wyposażenie.

Jak mądrze zarządzać odpadami z plastiku?

Śmieci plastikowe są poważnym problemem środowiskowym, więc zawsze i wszędzie powinno dążyć się do ograniczenia ich ilości. Jeśli Twoja firma chce być postrzegana jako nowoczesna, odpowiedzialna i zaangażowana w realizację postulatów zrównoważonego rozwoju, powinna w pierwszym rzędzie skoncentrować swoje wysiłki na tym, by zapobiegać powstawaniu odpadów plastikowych. Niektóre śmieci plastikowe w ogóle nie muszą pojawić, jeśli np. zmienisz sposób pakowania swoich towarów czy udoskonalisz stosowane w zakładzie procesy technologiczne. Jeśli tworzysz wyroby z plastiku, powinno zainteresować Cię projektowanie dla recyklingu, ponieważ to producent ma decydujący wpływ na to, czy śmieci plastikowe, w które zmienią się jego wyroby, będą nadawały się do ponownego przetworzenia. Recykling plastiku barwionego, a także mieszanin różnych tworzyw sztucznych jest utrudniony, a czasem niemożliwy, warto myśleć więc o właściwościach i składzie plastikowych wyrobów już na etapie ich produkcji. Wytwarzanie towarów z przetworzonych odpadów plastikowych zamiast pierwotnych tworzyw to kolejny opłacalny biznesowo krok, na którym dodatkowo skorzysta środowisko.