Allen-Bradley – czołowa marka w dziedzinie automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa jest niezbędnym elementem nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Umożliwia automatyzację procesów, zwiększa wydajność, obniża koszty, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo ludzi i maszyn. Czołowym dostawcą rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej jest marka Allen-Bradley, której produkty cieszą się dużym uznaniem profesjonalistów, tym samym są chętnie wykorzystywane w szeregu branż i zastosowań przemysłowych.

W ofercie Allen-Bradley, marki należącej do firmy Rockwell Automation, znajdziemy m.in. systemy automatyki, systemy napędowe, aparaturę elektryczną czy układy bezpieczeństwa, w tym wyłączniki bezpieczeństwa, których funkcjonalność przybliżymy w tym artykule.

Jaką funkcję pełnią wyłączniki bezpieczeństwa?

Wyłączniki bezpieczeństwa to istotny element układów bezpieczeństwa i systemu automatyki przemysłowej. Ich zadaniem jest zatrzymanie maszyny w momencie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia – przy czym te kryteria są definiowane indywidualnie w zależności od specyfiki danego środowiska pracy.

Celem stosowania wyłączników bezpieczeństwa jest zapewnienie zarówno bezpieczeństwa maszynowego, jak i przede wszystkim ochrona ludzi (operatorów) przed wypadkami spowodowanymi np. awarią maszyny lub jej przypadkowym uruchomieniem.

Wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley Guardmaster

Jednymi z najczęściej stosowanych wyłączników bezpieczeństwa marki Allen-Bradley są te z rodziny Guardmaster. Mamy tutaj do czynienia z wyłącznikami światowej klasy, spełniającymi rygorystyczne normy w zakresie niezawodności, stabilności działania oraz jakości wykonania, dlatego można je rekomendować do użytku w nawet najbardziej zaawansowanych systemach automatyki przemysłowej.

W rodzinie Guardmaster znajdziemy szereg wyłączników bezpieczeństw, które można w prosty sposób dobrać do potrzeb konkretnej aplikacji. Przyjrzyjmy się bliżej kilku propozycjom z oferty marki Allen-Bradley.

Łączniki blokujące z ryglowaniem TLS-Z

TLS-Z to łącznik posiadający wbudowany czujnik RFID. Działa z użyciem sygnału wyjściowego na poziomie logicznym (dzięki technologii mikroprocesorowej i dwukanałowym wyjściom półprzewodnikowym OSSD).

Najważniejsze cechy łącznika TLS-Z to: unikalnie (wysoko) kodowany czujnik RFID, dostępne wersje Power-to-Release (odryglowanie napięciem) i Power-to-Lock (ryglowanie napięciem) oraz półprzewodnikowe wyjścia OSSD pozwalające połączyć szeregowo wyłączniki z innymi urządzeniami przy zachowaniu oczekiwanych parametrów bezpieczeństwa.

Wyłącznik ryglujący 440G-LZ

Jest to wyłącznik przeznaczony dla osłon z częściowym dostępem. Dzięki połączeniu technologii mikroprocesorowej z kodowanym za pomocą techniki RFID aktywatorem, mechanizm blokujący wyłącznika działa tylko w przypadku wykrycia prawidłowego aktywatora.

Co ważne, wyłącznik zużywa o 60% mniej energii w porównaniu z konkurencyjnymi produktami, posiada stopień ochrony IP69K i wyróżnia się kompaktową, 45-milimetrową obudową z możliwością zbliżania aktywatora z czterech kierunków (zachowanie elastyczności przy montażu).

Bezkontaktowe wyłączniki blokujące SensaGuard z kodowaniem RFID

Wyłączniki SensaGuard są przeznaczone do użytku ze wszystkimi typami osłon. Zostały wyposażone w technologię RFID do kodowania i indukcyjną metodę wykrywania, która zapewnia optymalne działanie w szerokim zakresie i wysoką tolerancję na brak osiowości. Wyłączniki nie wymagają przy tym dedykowanych kontrolerów i można je łączyć szeregowo z innymi urządzeniami.

Więcej o wyłącznikach bezpieczeństwa Guardmaster marki Allen-Bradley, w tym o wielofunkcyjnym wyłączniku ryglującym serii 442G (kompletne rozwiązanie dla pełnej ochrony operatora przed nieupoważnionym dostępem do strefy niebezpiecznej), można przeczytać w artykule na stronie racontrols.pl.

Szkolenia Allen-Bradley

Marka Allen-Bradley cieszy się dużym uznaniem wśród inżynierów i automatyków, dlatego sukcesywnie przybywa specjalistów, którzy chcą stosować rozwiązania tego producenta i rekomendować je swoim klientom. Warto tutaj zacząć od dokładnego poznania oferty marki, podnosząc tym samym swoje kompetencje zawodowe.

Na dedykowane firmom szkolenia oraz takie szyte na miarę (gdzie program szkolenia jest układany stricte pod kątem oczekiwań uczestników), zaprasza RAControls, oficjalny dystrybutor rozwiązań marki Allen-Bradley, posiadający status Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Rockwell Automation.

Ukończenie szkolenia organizowanego i prowadzonego przez ekspertów RAControls jest równoznaczne z otrzymaniem oryginalnego certyfikatu Rockwell Automation, potwierdzającego nabycie wysokich kwalifikacji w zakresie wdrażania technologii m.in. marki Allen-Bradley.

Ze szczegółową ofertą szkoleń Rockwell Automation organizowanych przez RAControls można się zapoznać na stronie https://racontrols.pl/.