Czym właściwie są obrabiarki CNC?

Dziesiątki artykułów powstały już na temat zaawansowanych funkcjonalności i podziałów, ale często zapominamy zadać sobie oczywiste pytanie – czym właściwie jest obrabiarka CNC?

Pod nazwą obrabiarka CNC kryje się cała wielka grupa maszyn, zawierająca w sobie frezarki CNC, tokarki CNC, drążarki CNC (wgłębne i drutowe!), wytaczarki CNC, lasery/waterjet’y/plazmy CNC i właściwie wszystkie inne maszyny, które za pomocą sterowania numerycznego (komputerowego) są w stanie wykonywać obróbki ubytkowe, mające na celu uzyskać przedmiot obrabiany o pożądanych kształtach i cechach technologicznych. Na potrzeby dzisiejszego artykułu skupimy się na najbardziej podstawowych i najczęściej spotykanych z nich, którymi są frezarki CNC i tokarki CNC.

Frezarki CNC

Frezarki CNC co do zasady, są zwykle prostsze w zrozumieniu działania i obsłudze, a ich mniejsza kolizyjność okazuje się być dobrym wyborem dla początkujących operatorów CNC. Typowa kinematyka frezarki CNC zakłada pionowe wrzeciono, w którym mocujemy (poprzez oprawkę narzędziową) narzędzie skierowane w dół – narzędziem tym są zwykle wszelkiego rodzaju frezy, głowice frezarskie, wiertła czy inne narzędzia skrawające. Wrzeciono wprowadza narzędzie skrawające w ruch obrotowy, a to dzięki posiadaniu szlifowanych krawędzi skrawających (potocznie nazywanych zębami) usuwa materiał poprzez, cóż, frezowanie. Taka obrabiarka CNC może przemieszczać to narzędzie względem przedmiotu obrabianego, zamocowanego na (zwykle) poziomym stole we wszystkich trzech kierunkach, zgodnie z układem kartezjańskim – w górę i w dół (np. głębokość wiercenia) za pomocą osi Z, w przód i w tył (np. szerokość skrawania), za pomocą osi Y oraz w prawo i w lewo (np. długość skrawania) za pomocą osi X.

Tokarki CNC

Obrabiarka CNC do toczenia –  tokarka CNC działa natomiast tak samo, ale zupełnie na odwrót. Wrzeciono znajduje się zwykle w układzie poziomym, a w dodatku nie zakładamy do niego narzędzi a przedmiot obrabiany – zwykle wałek, tulejkę, rurę. Wrzeciono po wprowadzeniu przedmiotu obrabianego w ruch obrotowy, pozwala na jego skrawanie poprzez przesuwanie po osi wzdłuż przedmiotu (Z) oraz poprzecznie do niego (X) narzędzia, którym zwykle jest nóż tokarski. Największa różnica między tokarką i frezarką to ograniczenie kształtów – o ile frezarka może wykonać właściwie dowolny kształt 3d, o tyle tokarka ograniczona jest do kształtów obrotowych, walcowych.

Niezależnie od wyboru, obrabiarka CNC nie jest jednak tanim urządzeniem – rozsądnie należy przyjąć, że absolutnym minimum przy zakupie produktu nowego jest granica 200 000PLN. Znacznie taniej można jednak znaleźć na portalach ogłoszeniowych oferty maszyn, narzędzi i części używanych, ale ich podział na kategorie i interfejs dopasowany do sprzedaży wszystkiego sprawia, że najlepiej zdecydować się na portal dedykowany do produktów związanych z obrabiarkami – na portal obrabiarka.pl który jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na obrabiarki używane w trakcie recesji, jednocześnie posiadając za sobą największą firmę zajmującą się dystrybucją obrabiarek sterowanych numerycznie w Polsce.