Co to są i do czego służą krzesła ewakuacyjne?

Czy miałeś kiedyś do czynienia z pomocą osobie z niepełnosprawnością ruchową? Może musiałeś ją znieść z wysokiego piętra na parter lub pomóc wejść do samochodu? Jeżeli tak, na pewno przyznasz, że było to trudne i wymagające zadanie. Jakże byłoby ono łatwiejsze, szybsze i bezpieczniejsze, gdybyś już wtedy miał krzesło ewakuacyjne. Co to takiego?

krzesło kardiologiczne

Krzesło dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się

Krzesła ewakuacyjne to specjalny rodzaj składanych krzesełek, służących do tego by wygodnie i bezpiecznie transportować osoby niepełnosprawne w kierunku pionowym. Można z nimi wychodzić i schodzić po schodach, pochylniach oraz pomagać im wejść do pojazdów. Konstrukcja takiego krzesła uwzględnia niezbędne, stabilne uchwyty, a także systemy zabezpieczeń w postaci pasek i szelek. Tego typu krzesła transportowe ewakuacyjne doskonale sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej, ułatwiając przeprowadzenie ewakuacji pracowników lub interesantów.

Jakie zalety ma krzesło ewakuacyjne?

  • Bezpieczeństwo — krzesełko spełnia wymogi instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, pomagając w sprawnej ewakuacji.
  • Łatwe w składaniu — szybkie składanie i rozkładanie ułatwia bezpieczną ewakuację osób niepełnosprawnych.
  • Niewielkie rozmiary — krzesło ewakuacyjne falcon umożliwia złożenie do niewielkiej postaci, w której nie zabiera dużo miejsca.
  • Gotowe do natychmiastowego użycia — wystarczy kilka sekund, aby go rozłożyć i sprawdzić jego sprawność techniczną przed akcją ratunkową.
  • Przydatne w wielu miejscach — dedykowane użytkownikom budynków komercyjnych i mieszkalnych, w których są osoby niepełnosprawne.

Krzesło ewakuacyjne znacznie ułatwia proces ewakuacji, redukując zmęczenie ratowników i minimalizując prawdopodobieństwo potknięcia się i upadku. Krzesło zostało opracowane w taki sposób, aby móc je nieść w pozycji jak najmniej obciążającej kręgosłup. Jest to ważne podczas częstego znoszenia i wnoszenia osób z niepełnosprawnością ruchową. Mając na względzie bezpieczeństwo pożarowe w swoim domu, bloku lub administrowanym budynku, warto zainwestować w przynajmniej jedno takie krzesło.

Co jest sekretem sprawnej ewakuacji?

Przede wszystkim odpowiednie wyszkolenie ratowników i pracowników. Zaopatrzenie ich w odpowiednie środki i narzędzia ewakuacyjne, także może być działaniem sprzyjającym ich bezpiecznej pracy. Krzesło do transportu osób z niepełnosprawnych dostępne jest w wielu modelach, różniących się wagą, nośnością i sposobem składania. W takie krzesła kardiologiczne coraz częściej zaopatrują się instytucje publiczne, a także sklepy, centra handlowe i hotele.