Produkcja 3D – jak zmieniła oblicze przemysłu w XXI wieku?

Począwszy od prototypowania do wytwarzania przyrostowego. Produkcja w technologii trójwymiarowej przeszła długą drogę rozwoju – dziś druk przestrzenny wykorzystuje się w licznych branżach. Druk 3D nie tylko przyspiesza prace koncepcyjne, ale także znacznie zwiększa efektywność produkcji. Na czym dokładnie polega tzw. produkcja addytywna?

Jakie możliwości daje druk przestrzenny?

Druk 3D (inaczej produkcja addytywna) znajduje zastosowanie właściwie w każdej gałęzi przemysłu. To m.in. budowa maszyn, przetwórstwo chemiczne, energetyka, przemysł lotniczy czy samochodowy. Tę metodę wykorzystuje się również w robotyce czy przy wytwarzaniu narzędzi. Dziedzina ta wciąż się rozwija, dlatego możliwości produkcyjne w przemyśle stale rosną. Poszczególne firmy mogą doskonalić swoje produkty dzięki możliwości testów na ich prototypach.

Poza tym produkcja addytywna umożliwia budowę maszyn i systemów produkcyjnych idealnie dopasowanych o potrzeb przedsiębiorcy. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia zużycia wykorzystywanych materiałów, obniżenia kosztów produkcyjnych  czy wreszcie pozytywnie wpływa na środowisko.

Prototypowanie – najważniejsza cecha produkcji przestrzennej

Druk w technologii 3D pozwala na szybkie iteracje w kwestii formy czy dopasowania funkcji produktu do zmieniających się potrzeb społeczeństwa. To kluczowa zaleta tej metody. Poszczególne produkty mogą być zindywidualizowane i spersonalizowane w sposób, który wcześniej był nie do osiągnięcia.

Obecnie już na etapie projektu można testować prototypy, wprowadzać poprawki i optymalizować produkt, aby uzyskać jego jak najwyższą funkcjonalność. Przemysłowe drukarki 3D pozwalają na wprowadzenie zmian projektowych o wiele szybciej i o wiele mniejszym kosztem, niż przy tradycyjnych metodach. Metoda ta pozwala producentom na elastyczność wobec klientów i innowacyjność, a to jeszcze nie koniec. Technologia trójwymiarowa oferuje coraz to nowsze i doskonalsze rozwiązania. Powoli metoda ta staje się realną alternatywą dla tradycyjnych metod wytwarzania, jak choćby CNC czy formowanie wtryskowe.