Dlaczego warto wynająć wagony logistyczne?

Czy wynajem wagonów logistycznych to korzystna alternatywa dla zakupu własnej floty? Przyglądamy się tej kwestii. Przeczytaj, jakie są zalety wynajmu pojazdów intralogistycznych i dlaczego taki model pozwala przygotować firmę na dynamiczne zmiany rynkowe.

Pociągi intralogistyczne to świetny sposób na zwiększenie efektywności przesyłu towarów, półproduktów lub produktów wewnątrz zakładu. Nowoczesne wózki pozwalają zminimalizować koszty operacyjne przedsiębiorstwa i przyspieszyć szereg procesów. Tym bardziej że wiele modeli to rozwiązania modułowe, które łatwo można dostosować do istniejącej infrastruktury lub rodzaju przewożonego materiału.

Jeśli planujesz wdrożyć nowe technologie transportu wewnętrznego, możesz się zastanawiać, który model inwestycji wybrać – zakup własnej floty czy krótko- lub długoterminowy wynajem. W tym artykule przyjrzymy się zaletom drugiej opcji. Przeczytaj i przekonaj się, dlaczego wynajem wagonów jest tak korzystny.

Wynajem pociągów intralogistycznych coraz popularniejszy

Firmy działające w sektorze przemysłu średniego i ciężkiego cały czas szukają skutecznej optymalizacji kosztów. Już samo zastąpienie człowieka przez maszynę redukuję liczbę potencjalnych błędów i przyspiesza realizację procesów, w tym lokalizację materiałów lub towarów w zakładzie albo magazynie.

Stało się to jeszcze lepiej widoczne w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Wiele przedsiębiorstw zmagało się ze skutkami nakładanych restrykcji. Nawiązując do tego okresu, Magdalena Zawisza, specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR w Jungheinrich Polska, powiedziała: „Zamówień jest coraz więcej, a rąk do pracy – coraz mniej. I nie chodzi tu już tylko o odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Personel przebywa dziś często na kwarantannie. Dlatego pandemia wpłynęła na wzrost zainteresowania automatycznymi rozwiązaniami” [Magazyn Przemysłowy, „Zautomatyzowana intralogistyka pożądana – raport 2021”].

W ubiegłych latach sytuacja gospodarcza zmieniała się niezwykle dynamicznie. W niektórych miesiącach przynosiła przestoje, a w innych natychmiastowe zwiększenie produkcji, i to dosłownie z dnia na dzień. Złotym środkiem okazał się wynajem wagonów. W okresach zwiększonej produkcji zaspokajał potrzeby rynkowe, a w okresach przestoju nie generował niepotrzebnych kosztów utrzymania floty.

Rozwiązanie to cały czas jest bardzo popularne. Przeczytaj o jego najważniejszych zaletach.

Zalety wynajmu wagonów logistycznych

Wynajem wagonów do transportu wewnątrzzakładowego przyniesie Twojemu przedsiębiorstwu szereg korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • Realne oszczędności. Wybierając wynajem, płacisz tylko za te wózki logistyczne, z których korzystasz i w ten sposób optymalizujesz koszty operacyjne.

  • Elastyczność. Okres wynajmu jest dostosowany do konkretnych potrzeb produkcji, z uwzględnieniem jej sezonowości. Narzędzia mogą zostać udostępnione na tydzień, miesiąc lub dłużej.

  • Pełen serwis. W przypadku długoterminowego wynajmu wagonów, oferty najlepszych firm obejmują profesjonalny serwis. Ponadto wszystkie narzędzia intralogistyczne wykorzystywane w ramach wynajmu muszą mieć ważne ubezpieczenie OC.

  • Nowoczesne rozwiązania. Zakup własnej floty wiąże się z koniecznością jej testowania, wykonywania przeglądów technicznych oraz modernizowania. W przypadku wynajmu żaden z tych obowiązków nie obciąża przedsiębiorstwa. Firma korzysta z najnowszych i w 100% sprawnych rozwiązań intralogistycznych.

Wybierz korzystną opcję wynajmu narzędzi dla intralogistyki

Współpracując z najlepszymi dostawcami narzędzi, możesz liczyć na korzystne warunki wynajmu. Na przykład lider branży, poznańska firma Atres Intralogistic, oferuje wynajem krótko- i długoterminowy.

Pierwsza opcja jest odpowiedzią na potrzeby sektora, w którym występują tzw. piki produkcyjne. Może chodzić o okres przedświąteczny lub charakterystyczne dla danej branży terminy eventów. Wynajem pociągów intralogistycznych na krótki czas pozwala zapanować nad zwyżką produkcji i nie utracić płynności operacyjnej.

Dla pozostałych zakładów produkcyjnych świetnym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. W ramach tak skonstruowanej umowy firma zyskuje pełną elastyczność.

Wynajem wagonów logistycznych pomoże Twojemu przedsiębiorstwu dostosować się do realiów rynku, usprawnić wewnętrzny przepływ materiałów i zmaksymalizować zyski. Dowiedz się o tych narzędziach czegoś więcej.