Na co zwracać uwagę przy wyborze rękawic roboczych?

Rękawice robocze to obowiązkowy element pracy w wielu branżach. Wykorzystujemy je również na co dzień w warunkach domowych podczas pracy w warsztacie czy w ogrodzie. Producenci rękawic roboczych oferują obecnie szeroki wybór modeli dopasowanych do potrzeb, a także rodzaju zagrożeń, z jakimi będziemy mieć styczność podczas pracy.

Rękawice robocze chronią dłonie przed zabrudzeniami, odciskami, a także uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi – często bowiem na co dzień pracujemy z substancjami, które mają negatywny wpływ na skórę. Wybierając rękawice, warto zwracać uwagę na ich rodzaj, jakość wykonania, skład, a także na funkcjonalność i wygodę użytkowania. Nieprzydatne będą bowiem modele, które zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo, a jednocześnie trudno w nich wykonywać jakiekolwiek prace.

3 kategorie rękawic roboczych

W sklepach z odzieżą roboczą możemy znaleźć trzy wersje rękawic przeznaczonych do pracy. Pierwszy rodzaj to modele, które zapewniają podstawowy poziom ochrony i sa przeznaczone do prostych prac. Są lekkie, wykonane z mocnego, ale wygodnego materiału, który nie krępuje ruchów. Chronią przed skaleczeniami czy otarciami, można ich używać do prac ogrodowych, a także do prostych prac porządkowych czy ziemnych. Rękawice należące do drugiej kategorii chronią przed średnimi zagrożeniami, szczególnie mechanicznymi. Są odporne na uszkodzenia, zabezpieczają dłonie przy pracy z ostrymi przedmiotami. Trzecia kategoria rękawic przeznaczona jest do ochrony przed ciężkimi zagrożeniami – zabezpieczają dłonie przed wszelkimi uszkodzeniami, jakie mogą zdarzyć się podczas codziennej pracy.

Rozmiar, materiał, funkcjonalność

Dobre rękawice robocze powinny być nie tylko dopasowane do rodzaju wykonywanych prac. Trzeba również zadbać o właściwy rozmiar – zbyt duże rękawice obniżają precyzję wykonywanych ruchów, osłaniają chwyt, mogą się zsuwać z rąk w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli natomiast rękawice są za małe, zaburzają krążenie krwi, a co za tym idzie, ręce podczas pracy szybciej są zmęczone. Za małe rękawice robocze szybciej się również zużywają i częściej trzeba je wymieniać na nowe. Podczas wyboru rękawic do pracy zwracajmy również uwagę na rodzaj materiału. Powinny być lekkie, elastyczne, wykonane z materiałów, które zapewniają prawidłową wentylację i nie powodują pocenia dłoni. Z drugiej strony – muszą być również mocne, trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zniszczenia. Dobre rękawice to również takie, o których szybko zapominamy podczas pracy, czyli muszą być wygodne i nie krępować ruchów.