Oprawki frezarskie

Oprawka frezarska jest kluczowym elementem składowym poprawnego frezowania. Poza oczywistym jej zastosowaniem (łączenie wrzeciona z narzędziem), kluczowe okazuje się dobranie oprawki zgodnie z naszymi potrzebami – do czego innego użyjemy oprawek typu ER, w innej sytuacji do gry wejdzie oprawka frezarska typu weldon, a jeszcze kiedy indziej wykorzystamy oprawki termokurczliwe i to na tych ostatnich postaram się dzisiaj skupić.

Decydując się na oprawki termokurczliwe musimy wybrać dobrego producenta – mikronowe tolerancje wykonania, wynikające z wymagania idealnego pasowania suwliwego po rozgrzaniu i pełnego chwytu po ochłodzeniu oprawki, wymuszają na producentach bardzo zaawansowany proces technologiczny jej wykonania. Niemiecka firma Schüssler szturmem podbija polski rynek, oferując produkty niejednokrotnie przewyższające jakością popularny system Haimer, jednocześnie gwarantując konkurencyjne ceny i bardzo dobrą dostępność przez dystrybutora Abplanalp. Rozsądnie kalkulowana oprawka frezarska (77eur/szt.) oraz urządzenie do jej obsługi (od 3 400eur) sprawia, że koszt użytkowania systemu nie jest drastycznie wyższy niż w wypadku popularnych oprawek ER.

Oprawki termokurczliwe mają szereg zalet, które stawiają je w czołówce systemów mocowania narzędzi. Taka oprawka frezarska nie posiada części ruchomych – gwintów, śrub czy nakrętek; oprawki termokurczliwe są monolitem, przez co praktycznie nie występuje w nich problem niewyważenia układu; realizują chwyt narzędzia na pełnych 360 stopniach obwodu walca (oprawka frezarska weldon – w praktyce 2 punkty, oprawka frezarska ER – w praktyce nie więcej niż 90 stopni); jest nieporównywalnie bardziej smukła niż inne systemy, co pozwala na uniknięcie kolizyjności z innymi elementami (imadła, uchwyty, łapy, śruby ale też cechy przedmiotu obrabianego) oraz umożliwia lepsze dostarczanie zewnętrznego chłodziwa bezpośrednio do strefy obróbki i ułatwioną ewakuację wiórów.

Oprawki termokurczliwe to też gwarancja niskiego bicia – Schüssler gwarantuje na wysięgu 3d narzędzia bicia poniżej 3um, co jest wartością około 3 razy mniejszą niż oprawka frezarska typu ER, nie wspominając już o oprawkach typu Weldon – bo taka oprawka frezarska potrafi wprowadzić narzędzie z osi nawet do „dyszki” bicia. Oprawki termokurczliwe z chłodzeniem wewnętrznym typu cooljet (z otworami w kołnierzu na czole), oprawki termokurczliwe przedłużane oraz możliwość wygodnego budowania układów teleskopowych, są tutaj miłym i oczekiwanym dodatkiem.