VIGO System i fotoniczne układy scalone

Wzrost przychodów firmy VIGO system może być związany z finansowaniem jej projektów badawczych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie oszczędza na nowej technologii. Całość finansowania nowego projektu chipu to 29,3mln zł, a to oznacz 90,8% kosztów powstania produktu. Jakie będą zadania nadajnika? Jak dzielą się koszty całego projektu badawczego? Kiedy można spodziewać się rezultatów badań nad Technologią Układów fotoniki scalonej?

VIGO System S.A. to firma zajmująca się produkowaniem systemów wykorzystujących układy fotoniki scalonej. Zarząd tej spółki podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę dotyczącą badania Technologii Układów fotoniki scalonej wykorzystującej średnią podczerwień. Produktem tego przedsięwzięcia mają być chipy przeznaczone do pracy w podczerwieni, MIR 3-5,5 um. Koszt całego projektu badawczego kosztuje 29,3mln złotych, z czego firma dostanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju aż 26,6 mln złotych.

Oznacza to, że łączne koszty projektu badawczego VIGO system, zostaną pokryte w 90,8%. W tym koszty kwalifikowane VIGO to 9,5 mln zł, a dofinansowanie spółki za wykonanie projektu to 6,8 mln zł. Realizacja tego projektu będzie trwała 3 lata. Trzeba przyznać, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie oszczędza na nowej technologii, dla porównania nauki humanistyczne na przedsięwzięcia związane z rozwojem człowieka otrzymują maksymalnie 1-3 mln zł jako całość.

Wynikiem pracy badawczej Vigo ma być układ scalony, wielokanałowy – czyli odbiornik/nadajnik, którego głównym atutem ma być możliwość pracy na 3 długościach fal. Będzie miał zadania wykonywania detekcji związków chemicznych oraz umożliwiać łączność na otwartej przestrzeni. Do chemii, z którą odbiornik ma sobie radzić należą: CO2, NOx, SOx. Trzeba przyznać, że jak na taki mały produkt, dofinansowanie wydaje się być naprawdę duże. Może dlatego w 2020 roku przychody firmy VIGO System wzrosły o ponad 30%.

Widać wyraźnie, że Polska dba o technologie, które mają w jakiś sposób ułatwić funkcjonowanie człowieka. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera takie firmy jak VIGO system. Stworzenie produktu, który wykorzystuje podczerwień MIR 3-5,5 um, zajmie około 3 lata.