Wielkie i ciężkie maszyny na liniach produkcyjnych

Hala produkcyjna wykonana ze stali i betonu to budynek, który przez dziesięć lat musi nadawać się do eksploatowania, czyli przez dziesięć lat i to bez większych remontów musi wytrzymać drgania, które wywołują maszyny linii produkcyjnej. Maszyny takie nie zawsze są lekkimi, bo kiedyś było tak, że to głównie ludzie pracowali i wykonywali dość skomplikowane zadania, a od blisko dwustu lat znaczną część pracy wykonują maszyny. Maszyny te są opcjami dopracowanymi i czasami niebywale masywnymi, bo mogą ważyć wiele ton, czyli nawet wiele setek ton i stanowić wyzwanie dla posadzki w hali produkcyjnej. Taka posadzka czasami ma grubo ponad metr grubości, bo istnieją maszyny z bardzo wielkim bębnem, w których drewniane ścinki przetwarza się na płyty meblowe niezbędne do produkcji tanich mebli.

Produkowanie ich musi być tanie, ale samo wytwarzanie płyt to użycie wielkiej i masywnej maszyny, która wytwarza drgania. Sporych maszyn potrzeba też do wytwarzania cementu, który jest takim proszkiem niezbędnym do produkcji betonu. Takie spore maszyny z gigantycznym bębnem muszą stać na solidnej podłodze, która nie zacznie pękać wtedy gdy te zaczną pracować, czyli wtedy gdy zaczną obracać się ich bębny przenosząc pewne wibracje na grubą betonową posadzkę. Z tych przyczyn taka betonowa podłoga to też solidne zbrojenia, które zwiększają trwałość betonu. Zbrojenia w tego typu obiektach przemysłowych są też bardzo ważnymi ze względu na to, że ludzie chodzą tunelami pod tymi dość niebezpiecznymi maszynami. Takie przemieszczanie się siły żywej w fabryce nie zawsze jest normą, ale w dość wielu przypadkach firmy eksploatujące fabryki z ogromnymi maszynami chcą ograniczyć kontakty ludzi z wielkimi i groźnymi maszynami linii produkcyjnej.

Dlatego pod tymi maszynami tworzy się tunele dla personelu, po to by uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Takich sytuacji unika się nawet tam gdzie produkuje się gigantyczne kopalniane wywrotki, które ważą setki ton. Elementy tych maszyn transportuje się po fabryce tak by ludzie nie ulegali wypadkom.

One Comment on “Wielkie i ciężkie maszyny na liniach produkcyjnych”

  1. Linia produkcyjna musi być zaprojektowana na najwyższym poziomie, z jednej strony ze względu na bezpieczeństwo ludzi i produktów, a z drugiej na ograniczenie awarii do minimum.

Komentarze wyłączone.