Podłoże kokosowe do uprawy roślin

Zacznijmy od tego, że uprawa roślin jest niezwykle ekscytująca i dająca nam wielkie pole do popisu. W momencie kiedy zaczynamy uprawiać rośliny na mniejszą lub większą skalę pomyślmy o naszej satysfakcji jeśli naszym oczom ukażą się zbiory i nie ważne czy będą one małe czy spore. Każdy zaczynający uprawę musi liczyć się z pewnymi porażkami, a doświadczenia nabieramy w czasie trwania naszej „zabawy” w ogrodnictwie.
Idealną ziemią do uprawy większości roślin to ziemia żyzna, która bogata jest w składniki mineralne i próchnicę. Dodatkowo ważnym elementem jest by posiadała odpowiednią strukturę. Luźna struktura pozwala na rozwijanie się w niej korzeni, powinna zatrzymywać odpowiednią ilość wody dla roślin, a nadmiar jej powinien być odprowadzany głębiej, żeby zapobiegać ich gniciu. W większości naszych ogrodów niestety nie ma aż tak dobrej gleby dlatego decydujemy się na dostarczenie glebie odpowiednich składników poprzez stosowanie różnych nawozów, kompostów itp.
Coraz bardziej popularne jest podłoże kokosowe, które jest całkowicie naturalnym podłożem. Podłoże kokosowe ma bardzo dobre właściwości i co ważne nadaje się do wielokrotnego użytku.

Jak powstaje podłoże kokosowe?

Jak sama nazwa wskazuje to nic innego jak brązowe włókna, które znajdują się w wewnątrz orzecha kokosowego. To doskonały zamiennik ziemi i jako podłoże do uprawy roślin było już wykorzystywane 200 lat temu. Oprócz takich walorów jak doskonała chłonność, naturalność co jest równoznaczne z ekologicznością to przede wszystkim jest jałowe czyli możemy stworzyć w nim odpowiednie PH. Dodatkowym atutem jest fakt, że podłoże kokosowe ulega biodegradacji i jest wspaniałym środowiskiem dla rozwoju grzybów, są to grzyby, które dobroczynnie wpływają na rośliny. Te mikroorganizmy mogą być stosowane do uprawy wszelkich roślin i warzyw niezależnie od gatunku czy typu podłoża. Dodatkowo chronią one rośliny przed innymi szkodliwymi grzybami. Stosując podłoże kokosowe w uprawianiu naszych roślin nie mamy możliwości zastosowania organiczno/biologicznych nawozów. Ziemia kokosowa tak zwana brykietem kokosowym sprzedawana jest w formie sprasowanych cegiełek, które po namoczeniu zmieniają się w ziemię. Po namoczeniu powinien zamienić się w we włóknistą, miękką masę, którą można samodzielnie wykorzystywać do uprawy lub zmieszać z ziemią ogrodniczą. Stosuje się ją również do rozluźnienia ciężkiej czy gliniastej gleby.

A co możemy na takiej ziemi uprawiać?

Jak już wspominałam powyżej podłoże kokosowe ma neutralne PH i doskonałą przepuszczalność , więc generalnie możemy na niej uprawiać wszystko – warzywa, zioła, rośliny ozdobne. Najbardziej nadaje się do uprawy doniczkowej/skrzynkowej. Podłoże kokosowe posiada więcej zalet niż wad.

Do zalet należą:

  1. Jest prosta i czysta w użyciu – 100% naturalność
  2. Doskonale nadaje się do warunków miejskich
  3. Dobrze wchłania wodę i nawozy
  4. Jest odporna na pleśń
  5. Z podłoża kokosowego możemy korzystać przez kilka sezonów (2 – 3)

Do głównych wad należą:

  1. Łatwo przesycha, ponieważ jest bardzo przepuszczalna i należy kontrolować poziom wilgotności.
  2. Konieczność nawożenia, ponieważ podłoże kokosowe nie jest podłożem bogatym w substancje odżywcze.

Na zakończenie stwierdzam, że podłoże kokosowe jest doskonałym rozwiązaniem do uprawy roślin czy warzyw, niemniej jednak to ogrodnicy muszą podjąć decyzję o jej zastosowaniu uwzględniając przy tym swoje możliwości technologiczne, finansowe jak również wielkość i typ produkcji.

One Comment on “Podłoże kokosowe do uprawy roślin”

  1. Czy w Polsce można z łatwością znaleźć podłoże kokosowe? Nie uprawia się u nas kokosów, a domyślam się, że potrzebny jest surowiec w dużej ilości do stworzenia podłoża.

Komentarze wyłączone.