Zdaniem naukowców Penn State moc słońca, wiatru i morza może wkrótce się połączyć, tworząc czysto spalające się paliwo wodorowe.
Zespół finansowany przez amerykańską National Science Foundation zintegrował technologię oczyszczania wody z nowym projektem proof-of-concept dla elektrolizera wody morskiej, który wykorzystuje prąd elektryczny do rozdzielania wodoru i tlenu w cząsteczkach wody.
Według Bruce’a Logana, inżyniera ds. Środowiska, ta nowa metoda „rozdzielania wody morskiej” może ułatwić przekształcanie energii wiatrowej i słonecznej w łatwe do przechowywania i przenośne paliwo.
„Wodór to świetne paliwo, ale trzeba to zrobić” – powiedział Logan. „Jedynym zrównoważonym sposobem, aby to zrobić, jest wykorzystanie energii odnawialnej i wyprodukowanie jej z wody. Trzeba też używać wody, której ludzie nie chcą używać do innych celów, a byłaby to woda morska. Święty Graal produkcji wodoru Polegałoby na połączeniu wody morskiej oraz wiatru i energii słonecznej występującej w środowiskach przybrzeżnych i morskich ”.
Pomimo obfitości wody morskiej nie jest powszechnie używany do rozszczepiania wody. O ile woda nie zostanie odsolona przed wejściem do elektrolizera, co jest kosztownym dodatkowym etapem, jony chlorkowe w wodzie morskiej zamieniają się w toksyczny chlor gazowy, który degraduje sprzęt i przedostaje się do środowiska.
Aby temu zapobiec, naukowcy wprowadzili cienką, półprzepuszczalną membranę, pierwotnie opracowaną do oczyszczania wody w procesie odwróconej osmozy. Membrana odwróconej osmozy zastąpiła membranę jonowymienną powszechnie stosowaną w elektrolizerach.
„Idea odwróconej osmozy polega na tym, że wywiera się naprawdę wysokie ciśnienie na wodę i przepycha ją przez membranę i zatrzymuje jony chlorkowe” – powiedział Logan.
W ramach serii eksperymentów opublikowanych w Energy & Environmental Science naukowcy przetestowali dwie komercyjnie dostępne membrany do odwróconej osmozy i dwie membrany kationowymienne, rodzaj membrany jonowymiennej, która umożliwia ruch wszystkich dodatnio naładowanych jonów w układzie.
„Ten zespół twórczo zmienia przeznaczenie membran do odwróconej osmozy, aby przezwyciężyć długotrwałe wyzwanie techniczne, które do tej pory ograniczało produkcję wodoru z wody morskiej” – powiedziała Christina Payne, dyrektor programu w Dyrekcji Inżynierii NSF. „Zdolność do wytwarzania wodoru ze zrównoważonego źródła zdziała cuda dla rozwoju gospodarki wodorowej w USA”.
Idę o zakład, że koncerny naftowe wpływają na rynek, żeby technologia ta została wdrożona do użytku powszechnego jak najpóźniej, ponieważ byłaby to najlepsza i najtańsza alternatywa dla paliw kopalnych