Warzywa z domowej uprawy

Przekonaj się, jak łatwo założyć niewielki ogródek na balkonie. Dostarczy ci świeżych smakołyków i… wiele radości!

Domowe warzywa

Na rynku dostępnych jest mnóstwo karłowych odmian warzyw i owoców, które idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach. Niektóre gatunki warto uprawiać od nasionka (rzodkiewka, sałata), inne łatwiej z gotowych rozsad (pomidory, papryka, owoce, zioła). Wszystkie wymagają żyznej, bogatej w składniki pokarmowe ziemi, o obojętnym pH. W donicach warto łączyć warzywa z kwiatami albo ziołami. Stworzysz nie tylko efektowne aranżacje, ale i wpłyniesz na zdrowie roślin i smak plonów. Zadbany balkon pełen warzyw i pachnących ziół wpisuje się w trend „urban gardening” (miejskie ogrodnictwo). Jeśli chcesz, by cieszył twoje oczy cały sezon, zadbaj o różnorodność gatunków. Do dzieła!

Zachęć dzieci do zabawy Wspólnie stwórzcie uprawę natki, szczypiorku, selera naciowego i innych warzyw. To dla nich fascynujące doświadczenie.

Od czego zacząć? Potrzebne będą resztki warzyw i małe pojemniki. Wybierz np. korzeń pietruszki, na którym widać zielone zawiązki. Odetnij końcówkę i wstaw do płaskiego naczynia z wodą. Wyrośnie bujna, zielona nać.

Sałata, rukola i zioła

Na początek nie próbuj zakładać wielkiej plantacji. Posadź sałatę, jej uprawa jest bezproblemowa. Najlepsze odmiany: 'Appia, 'Dippego’, 'Oleńka’, 'Lento’. lm więcej, tym bardziej kolorowo. Uwaga, sałaty nie lubią ostrego słońca! Posadź je np. w cieniu ziół — bazylii, mięty, tymianku…

Cukinia

Ma wiele odmian, które dają smakowite, niewielkie owoce i pięknie kwitną. Polecamy szczególnie odmiany o okrągłych owocach, np. 'Tondo Chiaro dl Nizza’ czy 'Tondo di Piacenza’. Cukinię można wysiać z nasion wprost do doniczki, ale wcześniejsze plony zapewni uprawa z sadzonek.

Pomidory i papryka

Kochają ciepło – chroń je przed deszczem! Nadają się odmiany pomidorów, np. 'Balkoni Red’, 'Koralik’ i 'Betalux’. Wysokie odmiany to np. 'Pokusa’ Jeśli chodzi o paprykę na balkon polecamy ostrą odmianę 'Big Devil’. Ma smukłe zielone i czerwone owoce.

Szczypiorek

Najprostsza uprawa pod słońcem! Nie potrzebujesz nawet ziemi. Wystarczy umieścić cebulki w wodzie (w płytkim podłużnym pojemniku), postawić go w jasnym miejscu i zaczekać kilka dni… Taką „plantację” możesz założyć o dowolnej porze roku, nie tylko latem.

Rzodkiewka

Łatwa w uprawie. Najlepiej posadzić ją w towarzystwie sałaty. Nasiona w odstępach ok. 5 cm siejesz bezpośrednio do pojemnika, który musi być głęboki —zależy ci przecież na części podziemnej! Polecamy odmiany 'Carmen’ (kulista, czerwona), 'Jutrzenka’ (owalna, różowa).

Truskawki, poziomki

Ze względu na swoje małe rozmiary te owoce idealnie nadają się do uprawy w doniczkach. Warto sadzić je w wiszących koszach, z których malowniczo będą zwieszały się ich pędy. Oprócz nich na balkonie możesz uprawiać maliny, np. Ruby Beauty o bezkolcowych pędach.

Porzeczki

Wybieraj specjalnie wyselekcjonowane odmiany o kompaktowym pokroju np. 'Detvan’ albo szczepione na pniu. Porzeczki kochają słonce! Możesz zestawić je w jednej skrzyni z agrestem i czarną porzeczką (dojrzewa wcześniej niż czerwona). Chroń rośliny przed ptakami.

Drzewka owocowe

Do uprawy w pojemnikach nadają się drzewka kolumnowe o niskim pokroju. Najpopularniejsze są odmiany kolumnowe jabłoni, takie jak 'Bolero’, 'Flamenco’ i 'Polka’, ale dostępne są też m.in. grusze: 'Decom’ i 'Saphira’, czereśnie: Victoria’ i 'Oueen Mary’ oraz śliwy: 'Imperial’ i 'Fruca’. Owoce wyrastają na nich wzdłuż pnia, co daje niezwykły, dekoracyjny efekt Będą wspaniałą ozdobą balkonu.

STANOWISKO

W uprawie warzyw i owoców w donicach obowiązują te same zasady, co przy warzywniku w ogródku: konieczne jest słoneczne, cieple i osłonięte od wiatru stanowisko, częste podlewanie i nawożenie! Warto dodać, że zarówno warzywa, jak i owoce pozytywnie wpływają na organizm. Podkreślają to redaktorzy portalu o medycynie i zdrowiu www.medycznie.pl. Na podanym portalu dowiemy się wiele ciekawych rzeczy na temat suplementów, sportu, diety, dolegliwości, psychice i wiele więcej.

JAK SADZIĆ

Warzywa i owoce potrzebują przestrzeni, zadbaj o duże donice i nie sadź zbyt wielu okazów w pojemniku. Im mniej warzyw w jednym, tym lepszy plon! Doniczki muszą mieć dziurkę w dnie i warstwę drenażu.

JAK PIELĘGNOWAĆ

Ziemia w donicach będzie szybko wysychać, dlatego częste podlewanie to podstawa! Warzywa i owoce intensywnie zużywają składniki pokarmowe zawarte w glebie, więc trzeba je też regularnie nawozić.