Jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w internecie?

Internet dał nam wiele możliwości – nielimitowany dostęp do najświeższych wiadomości z całego świata, kontakt z ludźmi z wielu zakątków ziemi, pracę czy rozrywkę. Poza tymi wszystkimi dobrymi rzeczami, które daje nam internet, warto również pamiętać, że może on być dla nas niebezpieczny, zwłaszcza, jeśli nie zachowujemy należytej ostrożności. Hakerzy właśnie od takich osób wyłudzają pieniądze czy prywatne dane, co może być dla nas fatalne w skutkach. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia czekają na nas w internecie, jak je rozpoznać i co najważniejsze, jak się przed nimi bronić.

Kradzieże haseł

Dobre, silne hasło to podstawa. Bardzo dużo mówi się, aby szczególną uwagę zwrócić właśnie na dobre zabezpieczenie naszych kont, używając w tym celu silnych haseł. Niestety, nadal duża część osób korzysta z haseł, które są łatwe do złamania, używając np. prostych ciągów liczb czy imion. Oprócz mocnych haseł warto również zadbać, aby nie mieć tylko jednego hasła do wszystkich kont. Tutaj pomocny może okazać się menedżer haseł.

Niebezpieczne, darmowe aplikacje

W internecie znajdziemy masę aplikacji czy też programów, które są darmowe. Nie wszystkie jednak są bezpieczne. Decydując się na pobranie tego rodzaju aplikacji, warto wcześniej sprawdzić, czy jest to aplikacja sprawdzona. Korzystajmy również z oficjalnych sklepów oferujących darmowe aplikacje, jak np. App Store czy Google Pay. Fałszywe aplikacje mogą sprawić, że nasze dane, np. bankowe zostaną skradzione, a niektóre potrafią nawet przejmować kontrolę nad wieloma funkcjami w naszym urządzeniu, a my nie będziemy nawet zdawać sobie z tego sprawy.

Unikaj dziwnych załączników

Przeróżne załączniki, wysyłane za pomocą emaila czy popularnych komunikatorów mogą wyrządzić wiele szkód. Ich otwarcie może spowodować, że na naszym urządzeniu zostanie zainstalowany wirus. Warto więc stosować programy antywirusowe, które zapobiegają takim sytuacjom

Phishing

To bardzo popularna metoda wyłudzania różnych danych. Hakerzy zazwyczaj podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, np. banki czy urzędy. W tej metodzie popularne są również linki, które odsyłają nas np. na stronę banku, która nie jest prawdziwa, ale wygląda praktycznie tak samo jak strona instytucji. Podanie tam swoich haseł i loginów zazwyczaj kończy się wieloma problemami.

Złośliwe oprogramowania oraz wirusy

Pobierając pliki również trzeba zachować dużą ostrożność. Zarażone pliki, pochodzące z niepewnych źródeł, hakerzy wykorzystują do przenoszenia złośliwych programów. Taki szkodnik może wyrządzić wiele złego na naszym urządzeniu, a my nie będziemy mieć nawet pojęcia, że mamy wirusa. Z tego względu programy antywirusowe to absolutny wymóg aby korzystać bezpiecznie z internetu.

Sklepy internetowe, które nie istnieją

W dobie handlu w internecie tworzenie fałszywych sklepów internetowych to codzienność. Zdarza się, że przelejmy nasze pieniądze, ale nie zobaczymy towaru, który zamówiliśmy. Warto więc uważać na oferty okazyjne, w bardzo zaniżonych cenach i unikać podejrzanie wyglądających sklepów. Prym wiodą sklepy z odzieżą, która albo jest zupełnie innej jakości, albo nigdy nie zostanie wysłana, oraz magiczne suplementy diety rozwiązujące każdy problem.

Podszywanie się pod inną osobę

Nie brakuje oszustów, którzy podszywają się pod inne osoby. Mogą oni tworzyć konta danej osoby, a jeśli mają większą liczbę danych, mogą np. wziąć na kogoś pożyczkę. Zwróć wiec uwagę, aby w mediach społecznościowych podawać minimalną liczbę informacji na swój temat.