Światło kreatorem atmosfery wnętrza

Oświetlenie ledowe zrewolucjonizowało rynek sprzętu oświetleniowego. Do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnych żarówek, które nie tylko nagrzewały się do niebotycznych temperatur, ale również miały w zwyczaju kapitulować w najmniej oczekiwanym momencie, pozostawiając nas w ciemności. Żarówka led stała się znacznie lepszym następcą, który tak naprawdę bezustannie się rozwija i dostarcza szereg kolejnych możliwości. Dlaczego warto zainteresować się oświetleniem tego rodzaju i jak urządzić tanim kosztem wnętrze z takim oświetleniem?

Ledy to właściwie same zalety 

Oświetlenie led bazuje na zjawisku elektroluminescencji, które w skrócie polega na zamienianiu nadwyżki energii w światło. Przepływający przez urządzenie prąd generuje światło, a brak żarnika powoduje, że sama żarówka nie nagrzewa się tak bardzo jak jej tradycyjny odpowiednik. We wnętrzu takiej żarówki znajduje się ponadto elektroniczny układ zasilający i kiedyś luminofory, który odpowiadały za przetwarzanie światła na białe. Tego rodzaju rozwiązanie zostało jednak wyparte, ponieważ obecnie najczęściej spotykane żarówki z diodami RGB. Zaletą żarówek ledowych jest energooszczędność. Raz zakupiona żarówka może świecić nawet do pięćdziesięciu tysięcy godzin. To niezwykle długa żywotność i wystarczy tylko wspomnieć, że tradycyjna żarówka świeci maksymalnie do 2 tysięcy godzin, by mieć pojęcie, jak wiele możemy zaoszczędzić. Żarówki ledowe mogą emitować światło bardzo zbliżone do światła dziennego i w związku z tym są bezpieczne dla naszego wzroku. Nie posiadają żadnych groźnych dla zdrowia substancji i nie potrzebują czasu, by rozświetlić się w 100 procentach.

Jakie żarówki do wnętrza? 

Urządzanie własnego lokum to wielkie wyzwanie i stos logistycznych kwestii do ogarnięcia. Oświetlenie jest jednym z nich i bardzo ważnym jest, aby zająć się nim z odpowiednim wyprzedzeniem, by dobrze wszystko rozplanować. Nie bez powodu uważa się, że światło jest pewnego rodzaju kreatorem nastroju we wnętrzach. Trzeba jednak umiejętnie wybierać, by faktycznie zorganizować sobie przytulne lokum, w którym będziemy się świetnie czuć. Wiele osób stawia na różnorodne źródła światła, które wspólnymi siłami tworzą doskonały zespół oświetleniowy zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Warto pamiętać, że ciepłe światło jest generatorem przytulnej atmosfery. Ociepli każde wnętrze i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Takie właśnie oświetlenie powinno znaleźć się w strefach przeznaczonych na relaks. Chłodniejsza tonacja na ogół jest stosowana w kuchniach, w których liczy się każdy detal oraz w pomieszczeniach biurowych. W przestrzeniach wspólnych powinno znaleźć się światło otoczenia, które dociera do każdego zakątka. W celu udekorowania poszczególnych partii wnętrza należy skupić się na oświetleniu akcentowym. To pasma światła skupiające się na konkretnych elementach i doskonała dekoracja, która wpłynie na nastrój wnętrza. Dekoracyjne oświetlenie jest z kolei nastawione przede wszystkim na efekt wizualny i w żadnym wypadku nie wiąże się z funkcjonalnością.